Přes 4000 plyšáků a maňásků na jednom místě...

Jak se starat o plyšové hračky

Co byste měli vědět o plyšových hračkách...

Plyšák je hračka vytvořená z plyše a vycpaná nejčastěji vatou, slámou nebo molitanem. Většinou tvar představuje zvíře, bytost z jiné planety, nebo nějakou pohádkovou postavičku. Existují ale také plyšáci ve tvaru auta nebo jiných předmětů, např. hracích kostek. Plyšové hračky mají na této planetě dlouhou historii. Jsou zde od nepaměti a na světě neexistuje člověk, který by za svůj život alespoň jednu plyšovou hračku neviděl či nevlastnil.

 

Historie plyšových hraček

Plyšové hračce, která si získala celý svět, dal roku 1903 americký prezident Theodore Roosevelt jméno Teddy. V listu Washington Post byla otisknuta karikatura vášnivého lovce medvědů Theodora Roosevelta, jak rozhořčeně odmítá zastřeli malé černé medvídě. Obchodní Morrise Michtoma požádal svou ženu, aby vyrobila plyšového medvídka, kterého vystavil společně s karikaturou do výkladů svého obchodu v Brooklynu. Medvídek měl obrovský úspěch. Michtom dokonce poslal jednoho medvídka do Bílého domu s žádostí, aby se prezident stal jeho kmotrem. Prezident se ze začátku prý trochu zdráhal, ale nakonec neodmítl. A tak vznikl plyšový medvídek Teddy. Plyšové hračky se začaly vyrábět teprve ve dvacátém století, takže jejich historie není tak dlouhá jak by se mohlo na první pohled zdát. Rozdíl oproti jiným hračkám je propastný, protože poskytují dítěti a mnohdy i dospívajícímu právě citový vztah, který můžou u jiných hraček hledat jen těžko.

                                            

Pro koho jsou plyšové hračky?

Plyšové hračky mívají už miminka od narození. Pro miminka jsou tady plyšová chrastítka a ozdoby na kočárek či sedačku. Děti, které se batolí milují zase obrovské veliké plyšáky, ke kterým se mohou přitulit. Předškoláci zase mají rádi plyšové kamarády, kteří znázorňují jejich pohádkové hrdiny. No a mladí lidé a dospělí si dávají zase plyšáky z lásky. Tady vidíte, že nás plyšové hračky provázejí celým naším životem.

 

Co všechno plyšáci umí?

Plyšáci u dětí rozšiřují city a pudy mateřství či otcovství.. I proto si je mnozí vybírají jako dárek pro své blízké, plyšákem nepohrdnou ani dospělí lidé. Plyšáci si dávají dospělí lidé z lásky a většinou mají podobu medvídků a srdíček. Plyšové hračky v době svého vzniku slavily ohromný úspěch a oblíbené jsou dodnes. Někteří je pro jejich vlastnost držet prach naprosto odmítají, ale v rodinách, kde dítě není alergické, se plyšáci vyskytují docela často. Tak proč nepřikoupit dalšího do sbírky? Děti se rády mazlí. Plyšové hračky mají mnoho podob a výrobci jdou stále dál. Dnes můžete koupit plyšovou hračku také jako přívěšek na klíče. Má tu výhodu, že si ji můžete nosit stále sebou. A jelikož klíče nosí úplně všichni, jsou plyšové přívěsky na klíče velmi oblíbeným druhem hračky.

 

Jak vybrat toho pravého plyšáka?

Je to velmi jednoduché, stačí se zeptat dítěte, jaké je jeho nejoblíbenější zvíře. Dnešní nabídka je tak široká, že ať už dítko napadne cokoliv určitě tam najdete hračku v ekvivalentní plyšové podobě. A jaká má být velikost? Přeci čím větší tím lepší. Žádné dítě nepotěší malinká hračka a beztak se zachvíli ztratí. Rozbalovat obrovskou krabici, kterou ani neunesou, to je přeci to pravé potěšení! Velkou radost uděláte dítěti plyšovou postavičkou, která hraje v jeho oblíbené pohádce.

                                             

Jak udržovat plyšové hračky?

Plyšové hračky je možno prát v pračce na velmi nízkých 30 °C, nebo také v rukách, ve vlažné vodě. Také je lze sušit v sušičce na prádlo, nebo jen tak na šňůře. Ve specializovaných obchodech je možno koupit také protialergení spreje, kterými lze plyšovou hračku postříkat a je to! Jak vidíte, plyšáci už dávno nejsou lapači prachu. Jen je vyperete, vysušíte a jsou opět jako nové. 

 

Z plyše se dnes vyrábí kde co. Výrobci hraček jdou stále kupředu. Dnes svým dětem můžete koupit například chumláčka usínáčka. Je to jakoby spací pytel, ale je vyroben z plyše a má podobu pohádkových hrdinů. Malé děti se v nich rády schovávají a tulí, rády v nich také usínají, neboť jim dávají pocit bezpečí. Také je možno koupit svým dětem plyšová křesílka, což jsou svým způsobem také hračky. Křesílko z plyše je krásně útulné a hebké a dětem se v nich tak nádherně sedí a lenoší. Proč jim je tedy nekoupit a nedopřát jim ten krásný pocit bezpečí a pohodlí. Plyšové hračky jsou prostě pojem a nezáleží na tom, jakou mají podobu. Když se teď zamyslíte a porozhlédnete po bytě, určitě najdete alespoň jednu plyšovou hračku. Pokud tomu tak je, chyťte ji na chviličku do náruče a nechte se v podvědomí unášet vzpomínkami, které se vážou na tuto hračku a uvidíte, že Vás to krásně uklidní. Plyšové hračky byly v naší minulosti, jsou v naší přítomnosti a budou nadále i v naší budoucnosti. Protože, i když některé ostatní druhy hraček příjdou, nadchnou a zase odejdou.

Plyšové hračky jsou věčné a budou tady stále s námi...

 

Zdroj: www.novesluzby.cz

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.